بازگشت به صفحه نخست

سنگ بنای توسعه ایرانگردی با ابتکار مارکوپولو نهاده شد

سنگ بنای توسعه ایرانگردی با ابتکار مارکوپولو نهاده شد.

بیش از هفت قرن پیش ،مارکوپولو جهانگرد معروف ونیزی طی سفر خود در جاده ابریشم از ایران گذشت،شاید او هیچ وقت فکر نمی کرد روزی بزرگترین شرکت هلدینگ و عمده فروش سفر در ایران نام مارکوپولو را انتخاب کند،حسن انصاری مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری مارکوپولو در رابطه با انتخاب نام شرکت می گوید،مارکوپولو یک نام بین المللی است که ارتباط ما را با همه دنیا،خصوصا دنیای گردشگری برقرار می کند و می توانیم با این نام با زبان مشترک علاقمندان به سفر را از سراسر دنیا با ایران جذب کنیم،فکر راه اندازی شرکت مارکوپولو از سالهای قبل وجود داشت تا اینکه در سال ۸۲ و با مشارکت آژانسهای مسافرتی تعطیلات،گالیور،سیاره توریستی و کیان این کار رقم خورد.

شرکت ایرانگردی مارکوپولو طی روزهای پنجشنبه ۱۷ و جمعه ۱۸ دی ماه ۸۸ درهتل هایت برای اولین بار کارگاه آموزشی تورهای ایرانگردی را برگزار کرد،در این سفر دو روزه که با حضور بیش از یکصد آژانس مسافرتی از سراسر کشور در هتل هایت خزر برگزار شد،علاوه بر آگاهی همکاران آژانس های مسافرتی از بسته های سفرهای داخلی ،محیطی دوستانه و خوب جهت آشنایی کارمندان فروش آژانس های مسافرتی فراهم شد.

امیرحسین جعفری مدیرعامل شرکت ایرانگردی مارکوپولو در رابطه با این برنامه گفت: تورهای داخلی در ایران مثل تورهای خارجی از ساز و کار مناسب و آموزش کافی برخوردار نیست و آژانس هایی هم که تورهای داخلی را حرفه ای انجام دهند و باتوجه به پتانسل های بسیار زیادی که در رابطه با اجرای تور های ایرانگردی درکشور وجود دارد و ضرورت وجود یک شرکت مسافرتی وعمده فروشی تور است که با داشتن همکاران مجرب و حرفه ای مناسب بتواند در عرصه تورگردانی داخلی فعالیت موثر نماید، اما در تورهای ایرانگردی به همه نقاط کشور تعداد محدودی آژانس مسافرتی هست که این کار را به صورت خرده فروشی انجام می دهند و چون خود آژانس هم برگزار کننده و هم مسافر را مستقیم ثبت نام می کند و نیز اجرای تور را عهده دار است،طبیعتا خواسته یا ناخواسته ممکن است مسافرین جذب دفاتر مسافرتی مجری شده،این موضوع سبب شده است که  آژانس های مسافرتی فروشنده تور ترجیح دهند که مسافر تور راثبت نام نکنند ،لذا  با توجه به تجربیات سالهای اخیر و شناخت بازار تورهای داخلی شرکت هلدینگ توسعه گردشگری مارکوپو برآن شد تا شرکت ایرانگردی مارکوپولو را به عنوان یک شرکت تخصصی در زمینه تورهای داخلی،ورودی از کشورهای مختلف،رزرواسیون هتل،برگزرای نمایشگاه ها و جشنوراه های گردشگری راه اندازی کند،بنابراین شرکت ایرانگردی مارکوپولو با کادر حرفه های خود از  آذر ماه رسما فعالیت خود را آغازنمود و در عرصه تورگردانی داخلی با ارائه بسته های سفر به صنعت گردشگری کشور وارد گردید.

شرکت ایرانگردی ماکوپولو با همکاری و مشارکت شرکت های خدمات مسافرتی تعطیلات،گالیور،کیان،سیاره توریستی،بزرگان گشت،سیره،درنا گشت،زمان پرواز،پوریان سیر،مرغاب،آذرگشت ملکی و اشکوری در حال فعالیت است و کلیه آژانس های مسافرتی می توانند در این زنجیره فروش حضور فعال داشته باشند.

امیرحسین جعفری کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم ضمن تشریح برنامه های شرکت ایرانگردی اعلام داشت این شرکت برای اولین بار به همه استان های کشور و به بیش از ۵۰ نقطه تور با استانداردهای حرفه ای طراحی کرده است که تمام این مسیرها بررسی شده و گردشگران می توانند پکیج و یا نوع بسته سفر دلخواه خود را  انتخاب و با مشخص کردن هتل مورد نظر به سفر در ایران بپردازند،در این راستا آژانس مسافرتی فروشنده تور علاوه برکاهش هزینه های عملیاتی خود دارای خدماتی متنوع تر می گردد.

جعفری که خود مدرس موسسات آموزش گردشگری آوای جلب سیاحان و دانشگاه جامع علمی کاربردی می باشد می گوید چون برای عرضه و فروش تورهای ایرانگردی دانش کافی ارائه نگردیده برآن شدیم تا همکاران فروش تور داخلی آزانس های مسافرتی را در تور تفریحی –آموزشی دعوت نموده تا در این سفر  در این سفر با محصولات وبسته های سفر و  گردشگری ما و نحوه عرضه حرفه ای آن  آشنا شوند و با آموزش لازم در این زمینه موجب توسعه فروش تورهای شوند.

امیرحسین جعفری، مدیرعامل شرکت ایرانگردی مارکوپولو، از پیوستن ۳۰ درصد از سهام مارکوپولو به بازار بورس در آینده نزدیک خبر می‌دهد. او می‌گوید: «اولین بار است که یک شرکت گردشگری وارد بازار بورس خواهد شد.»

او همکاری با مارکوپولو را گامی در جهت رشد و توسعه پایدار  ایرانگردی می‌داند.چرا که به صورت تخصصی و حرفه ای  بسته‌های سفر برای تمامی استان‌های کشور در مارکوپولو طراحی و در اختیار دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری می گردد. آژانس‌ها می‌توانند در هر فصل و هر زمان تورهای مناسبی را به مسافران ارائه کنند و دیگر نگران برگزاری یا عدم برگزاری تورها و نوع کیفیت خدمات نخواهند بود.

مارکوپولو به دلیل همکاری گسترده با هتل‌های مختلف و با بهره گیری از کادر اجرایی مجرب وآموزش دیده، می‌تواند تورها ی ایرانگردی را متفاوت ارائه نموده و استانداردهای حرفه ای را در آن لحاظ نماید.

ایرج اخوان، رئیس هیأت مدیره شرکت ایرانگردی مارکوپولو و مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی کیان نیز  افق کاری را چنین ترسیم می‌کند: از آنجا که در کشور ما اغلب آژانس ها هم وظیفه اجرای تور را بر عهده دارند و هم بازاریابی و فروش آن را، مارکوپولو مصمم است طراحی ،تولید و اجرای تورها را عهده دار گردد و بدون اینکه در بخش فروش، در ارتباط مستقیم با مسافران باشد. در این صورت آژانس‌های مسافرتی به عنوان دفاتر فروش، بسته‌های سفر متنوع و با کیفیت را به مسافران ارائه خواهند کرد و مارکوپولو به عنوان مجری خواهد بود.

گردهمایی و کارگاه آموزشی دو روزه شرکت ایرانگردی مارکوپولو در هتل هایت خزر با حمایت سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری وشرکت هتل های پارسیان و با حضور نمایندگان فروش آژانس های مسافرتی زیر برگزار شد:

آناهیتاپرواز،ارمیترا،اسرارپرواز،افراز کیش،ایران،باستان،بالون،بزرگان گشت،به اندیشان رویایی،بهران سیر،پارسیان مهر گشت،پرسین،پرشین گلف،پوریان سیر،پیشتازان،تندر،تعطیلات،جهان سیر،چشم انداز،خط سیر پرواز،خیام،درنا گشت،دلوار گشت،دلیجان پرواز،دنیای امروز سفر،دوران سیاحت نوین،راهبر،راه شیری،راهیار پردیس،زرگان گشت،زمان پرواز،ساحل آرام پرواز،سالوت،ساعی سیر گستر،ساین بال،ستاره الهیه،سرافرزان نور،سفر به رویاها،سفرشرق پارس،سفینه،سوگل تهران،سیاره توریستی،سیران گشت،سیره،صادقیه همراه،عصراوج،کاریار،کیان،گالیور،گشت دانشوران،گلدیس نقش،ماه توران گشت،مرغاب،مژده،موج سفر،نخل صحرای رازی،هفت ترانه ،هنگام پرواز،هوا دریا،آسمان گشت امین،آلکا گشت،آمون سان،آریو برزن شیراز،آذرگشت ملکی تبریز،اشکوری رشت،بوی گلسار ساری،پامچال اصفهان،زرین عنقا قزوین،سلامت سیر آسیا تبری،شاهین سیر قم،شایستگان تبریز،کاروانسالار یزد،ماه افروز ساری،معراج ساری،یادگار قزوین،یسنا یزد.

حامد واحدی یکی از راهنمایان این تور برنامه سفر را بدین شرح اعلام کرد که گروه مذکور در قالب سه دستگاه اتوبوس روز پنجشنبه از مسیر تهران چالوس با صرف  صبحانه درهتل آزادی گچسر به هتل هایت خزر وارد شدند و پس از استراحت در هتل و استفاده از سواحل زیبای هتل،عصر همان روزدر کارگاه آموزشی با روشهای فروش ،برنامه و بسته های مختلف سفر آشنا شدند و در این کارگاه تورهای داخلی به ترتیب استان ها مورد نقد و برسی قرار گرفت و به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ داده شد،روز دوم سفر نمایندگان فروش آژانس ها از تله کابین نمک آبرود استفاده کردند و در کارگاه روز جمعه با کلیه فعالیتهای شرکت توسعه گردشگری مارکوپولو (اولین هلدینگ سفر)آشنا شدند.

زاهدی  در رابطه با برنامه های شرکت سفرهای مارکوپولو و نحوه ارائه سرویس به گردشگران در رابطه با تورهای خروجی در این سمینار توضیحات کاملی ارائه کرد.

دکتر فرزاد مقدم مدیرعامل شرکت خدمات آموزشی و پژوهشی مارکوپولو در معرفی این شرکت گفت: شرکت ما عنوان یکی از زیرمجموعه های شرکت توسعه گردشگری مارکوپولو ( سهامی عام ) ، در پاییز ۱۳۸۸ توسط جمعی از کارشناسان و متخصصان صنعت گردشگری کشور، تاسیس گردید. پیش از این، این شرکت تحت عنوان مرکز آموزش های تخصص مارکوپولو مشغول به کار بوده و از سال ۱۳۸۳ تا به اکنون موفق به برگزاری ۴ کارگاه آموزشی، ۲۲ دوره ی تخصصی کوتاه مدت و ۲ گردهمایی شده است و بیش از ۶۰۰ فارغ التحصیل داشته است. محور اصلی فعالیت های این شرکت، آموزش و پژوهش تخصصی در حوزه های مختلف صنعت گردشگری است. این شرکت سعی دارد تا با ایجاد زمینه همکاری های مشترک با موسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی تخصصی گردشگری در داخل و خارج از کشور، اقدام به برگزاری گردهمایی ها، سمینارها، دوره ها و کارگاه های مشترک آموزشی و پژوهشی نماید. مجموعه مارکوپولو دارای برندی معتبر، شناخته شده و خوش نام در زمینه فعالیت های تخصصی گردشگری است. بسیاری از فارغ التحصیلان بر کیفیت بالای خدمات ارائه شده توسط مارکوپولو اذعان داشته اند. این شرکت دارای مجوز فعالیت از دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

سرکندی مدیرعامل شرکت گردشگری الکترونیکی مارکوپولو اهداف و برنامه ها و اقدامات گردگری الکترونیکی را به اطلاع حضار رساندند.

در این گردهمایی، آقای علیرضا کاظمی، که به عنوان نماینده آژانس “آریو گشت شیراز” در این گردهمایی دوروزه حضور داشتند، خدمات مارکوپولو را مثبت ارزیابی کرده، و همکاری با این مجموعه را گامی در جهت تخصصی شدن  اجرای تورها و در نتیجه ارتقاء سطح کیفی خدمات گردشگری می‌دانند.

کاظمی معتقد است اجرای تورها به صورت عمده، هزینه عملیاتی تور را کاهش می‌دهد. به علاوه قدم مثبتی است برای پیشرفت آژانس های نوپا که هنوز توانایی برنامه ریزی و عرضه تور را ندارند. تمرکز آژانس‌ها بر امر فروش و بازاریابی و رهایی از اجرای عملیات تور، دیگر مزیت همکاری با مارکوپولو خواهد بود. او می‌گوید: «اگر ایده مارکوپولو خوب اجرا شود، ما دیگر فصل کم سفر و پرسفر نخواهیم داشت.و با توزیع سفر در تمام فصول این امکان فراهم می گردد تا گردشگران در زمان دلخواه از تورهای ایرانگردی استفاده نمایند.

۱ نظر در “سنگ بنای توسعه ایرانگردی با ابتکار مارکوپولو نهاده شد”

  1. عباس قربانی نوشته است:

    سلام امیرحسین. ایده خوبی است.پس بسوی پیشرفت.

ارسال نظر

* نام:
* ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت :